Drevostavba vs. murovaný dom

Už od začiatku 21. storočia sa do popredia dostáva výstavba ekologických rodinných domov. Do kategórie ekologických stavieb patria hlavne drevostavby, ktoré sa stali zaujímavé najmä pre izolačné vlastnosti, flexibilitu, rýchlosť výstavby (stavba je hotová už za niekoľko týždňov) a možnosť realizácie aj v zimnom období. Drevostavby uprednostňujú najmä mladé rodiny a tí, ktorí milujú prírodu.

Čo je drevostavba?

O drevostavbe hovoríme v tom prípade, ak na výstavbu bolo použité najmä drevo, resp. nosná konštrukcia je z dreva. Na drevostavby používame konštrukčné hranoly KVH, ktoré sú špeciálne upravené, technický sušené na maximálny špecifikovaný obsah vlhkosti 15 %. To ponúka možnosť používania drevín bez použitia chemickej ochrany dreva. Suché drevo tiež zaručuje rozmerovú a tvarovú stabilitu. Jedná sa o suchú výstavbu, čo znamená, že výstavba je možná aj počas zimy, pričom sneh ani mráz nepredstavujú prekážku.

Základný rozdiel medzi drevodomami a murovanými domami je spôsob a rýchlosť ich výstavby. V dnešnej dobe domáci majstri dokážu murovaný dom postaviť, aj svojpomocne, no pri drevostavbách sa tento spôsob neodporúča. Výstavbu drevodomu odporúčame nechať výlučne na špecializovanú firmu, ktorá vám dom postaví z panelov pripravených na montážnych stenách (všetko riadené počítačom). Takýmto spôsobom sa môžete vyhnúť všetkým chybám spôsobnými nedbanlivosťou.

Čo je drevostavba?

Drevodom vs. murovaný dom

Drevodom vs. murovaný dom – aké sú ďalšie rozdiely?

  • Drevodom je vyrobený z prírodných materiálov a spadá do kategórie zelených nehnuteľností.
  • Suchá výstavba – do drevodomu sa môžete nasťahovať okamžite po dokončení, nemusíte čakať, kým uschnú steny alebo múry.
  • Úspora nákladov – drevodom disponuje výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami, ktoré prispievajú k úspore nákladov obzvlášť na vykurovanie.
  • Drevodom disponuje totožnými vlastnosťami a charakteristikami dreva ako materiálu. Možno spomenúť prijímanie vlhkosti a jej postupné uvoľňovanie do suchého interiéru či pohlcovanie škodlivých látok.
  • Viac úžitkovej plochy – v priemere až o 10 %. Ako je to možné? Drevodom má zvyčajne užšie obvodové steny ako klasický murovaný dom. Čiže získate väčší priestor v interiéri (čo obzvlášť oceníte v prípade, ak máte menší či užší pozemok).
  • V neposlednom rade je potrebné osobitne zdôrazniť jedinečnosť dreva ako materiálu – textúru, kresbu či vôňu. Aj vďaka nim je každý drevodom jedinečný.

Na druhej strane sa však nemusíte obávať vysokej ceny v porovnaní s murovanými domami, šetríme vám čas a peniaze pri výstavbe a neskôr aj náklady na bývanie, nakoľko drevodom má vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti.

Drevostavby sú stavbami 21.storočia, hoci z dreva stavali už naši predkovia.